Često hronično upalno oboljenje disajnih puteva koje pacijenta prati sa otežanim disanjem, kašljanjem, stezanjem u grudima kao i kratak dah jeste astma. Ona se javlja kao posledica genetskih faktora i uslova života, dok je najčešća u detinjstvu kada je česta. Upravo prema podacima Svetske zdravstvene organizacije svaki dvanaesti stanovnik naše zemlje pati od astme.
Astmatičarima se pored lekova koji su pa i neizostavni deo terapije i lečenja, preporučuju i prirodni lekovi za pomoć u tretmanu astme koji imaju tu sposobnost da otvore prirodne puteve i ublaže spazam u grudima.
Ovo oboljenje se definiše kao hronična bolest disajnih puteva i grčenja mišića koji okružuju ljudske disajne puteve. Otežano disanje se javlja usled sužavanja disajnih puteva, dok se astma kao oboljenje uglavnom javlja kod dece mlađe od deset godina. U tom slučaju reč je definitivno o nasleđenim predispozicijama, a iako nema pravila astma se može javiti i u kasnijim životnim dobima.
Koji su simptomi astme?
Uzrok nastanka astme se ne može utvrditi, jer postoji čitav niz faktora koji mogu da podstaknu astmatične napade. Neki od primarnih simptoma astme su otežano disanje, suvi kašalj kao i stezanje u grudima.
Lekari se suočavaju i sa činjenicom da se uz ove simptomi javljaju i drugi, pa se astmatični napadi uglavnom javljaju noću ili u jutarnjim satima.
Takođe, napade može izazvati i napor koji je nastao usled trčanja ili stresa, a ukoliko su kod dece česte prehlade ili upala pluća ukoliko se javlja nedostatak vazduha kao i šištanje prilikom disanja znači da postoji mogućnost da je astma već prisutna. Upravo se u tom slučaju obavezno odlazi kod lekara, kako bi se uradili neophodni testovi i analize radi utvrđivanja astme kao oboljenja. Ukoliko jeste astma potrebno je utvrditi i koji je ona stepen, kako bi se prepisala i adekvatna terapija.
Koje vrste astme postoje?
Najčešći tip astme koji se javlja jeste takozvana alergijska, koja je tu kao posledica osetljivosti našeg organizama na supstance iz spoljašnje sredine. Tu se misli na prašinu, korov, grinje, duvan ili buđ, a simptomi su kijavica kao i osećaj zapušenosti nosa. Simptomi mogu trajati i po nekoliko godina.
Ukoliko je reč o preteranom lučenju sluznice koja sužava bronhije i sprečava da vazduh prodre do pluća u tom slučaju govorimo o bronhijalnoj astmi. Uzroci nastanka mogu biti kako unutrašnji tako i spoljašnji, a spoljašnji nam dolaze iz sredine u kojoj živimo dok se unutrašnji vezuju za naš način života, navike pa i činjenice da li smo pušači ili konzumiramo alkoholna pića. Takođe, u unutrašnje uzroke spadaju i nezdrava hrana kao i genetska predispozicija.
Bronhijalna astma je u poslednjih par godina kod dece naročito u porastu, a to se pre svega dovodi u vezu sa zagađenjem sredine u kojoj živimo kao i učestalim alergijama koje su povezane sa raznim supstancama koje deca unose kroz ishranu. Upravo se kod bronhijalne astme primenjuju razni lekovi za njeno brzo otklanjanje, ali i lekovi koji su tu za prevenciju simptoma. Naravno, sve i zavisi od stepena bolesti, a kada se utvrdi sam stepen bolesti onda lekar određuje i adekvatnu terapiju za dalje lečenje.
Još jedan tip astme je takozvana srčana astma koja slabi rad srca, a uglavnom se javlja kod pušača kao i kod osoba koje su alergične na nešto, imaju česte upale bronhija ili imaju u porodici bliže rođake koji su oboleli od astme. Takođe, kod ovih pacijenata pušenje dodatno pogoršava stanje, ali i dodatno povećava preosetljivost s obzirom na to da duvan može veoma brzo da izazove i napad.
Prirodno lečenje astme
Postoji mnogobrojni prirodni lekovi koji vam mogu ublažiti simptome astme. Na primer, majčina dušica uspešno otklanja probleme bronhitisa i astme, a deluje upravo višenamenski na naš organizam. Rastvara sluz i olakšava iskašljavanje, dok kao antiseptik umiruje jak kašalj i sprečava širenje dalje infekcije.
Jedan od najstarijih prirodnih lekova za astmu jeste i ren, koji čisti organizam i ubrzava metabolizam dok njegov sastojak sigrin koji je zaslužan za ljutkast ukus prečišćava sinuse i pluća.
Prilikom napada astme preporučuje se tretman eteričnim uljima, a pogodno je koristiti difuzer koji raspršuje ulja. Na primer ulje anisa je vrhunski antispetik, i snažno razgrađuje sluz i grlu i plućima te podstiče iskašljavanje.
U svojoj kući možete napraviti i prirodnu aromaterapiju, samo ukoliko imate med. Upravo med ublažava upalne procese a i povoljno deluje na sluzokožu respiratornih organa pa i olakšava disanje. S tim u vezi valja ga uzimati što češće ukoliko imate astmu.
Preporuka je da karamelizujete 300 grama šečera, dodate devet kašičica meda i tri veće lavice sitno iseckanog crnog luka. Sve to sipajte u 1,5 litara vode, promešajte i kuvajte dok ne provri pola te tečnosti. Nakon toga sve to lepo procedite, stavite u tegle, dobro zatvorite i čuvajte u frižideru. Preporuka je da napitak uzimate pre jela po jednu supenu kašiku.