Montažni objekti, barem kada je reč o Srbiji, u ozbiljnom su usponu u prethodnim godinama.
Praktična primena, jednostavnost i brzina izgradnje, relativno niska cena, mali troškovi održavanja, odlična energetska efikasnost, mogućnost demontaže i preseljenja čitavog objekta na drugu lokaciju, samo su neki od razloga zašto se ljudi odlučuju da koriste montažne pre tradicionalnih objekata.
Bez obzira da li se radi o stambenim montažnim objektima ili onim namenjenim industriji, ovakvi objekti sve više nalaze primenu i opravdanost za korišćenje širom Srbije, ali i sveta, naravno.
Iako možda montažni stambeni objekti nisu baš prvi izbor kada je reč o kući za stanovanje, objekti koji se koriste u industriji su sasvim sigurno poželjni, a čak se i smatraju standardom.
S obzirom na njihovu opštu prihvaćenost, u ovom tekstu ćemo se fokusirati isključivo na industrijske montažne objekte i savete za one koji planiraju kupovinu/gradnju jednog takvog objekta.
Pre nego što odaberete takav jedan objekat za izgradnju, sigurno biste postavili sebi par pitanja, zar ne?
Kolika je cena jednog montažnog objekta? Kakva je situacija sa papirologijom u slučaju montažnih objekata? Koje su prednosti i mane industrijskih montažnih objekata? Kako se održavaju? Kolika je isplativost?
Sve to, i još ponešto, pokušaćemo da odgovorimo u narednom delu.
Šta je zapravo industrijski montažni objekat?
Za montažne objekte su svi čuli. Zaista, to nije pojam “od juče” i ovakvi objekti se nalaze svuda oko nas.
Neka opšta podela koja bi se mogla napraviti kada je reč o montažnim objektima jeste na stambene i industrijske.
Kao što im sama reč kaže, prvi se koriste za stanovanje, i danas se grade tako da je jako teško uopšte uočiti da se radi o jednom montažnom objektu.
S druge strane, objekti montažnog tipa industrijske namene, koriste se za potrebe različitih industrija, od proizvodnih pogona do logističkih centara i skladišta, dakle, gotovo svuda.
Najčešća asocijacija na industrijski montažni objekat jeste (ili je ranije bila) velika metalna hala, obično hladna, gde je nehumano raditi bilo šta.
Danas su te velike metalne hale izgrađene savremenim materijalima, sa izuzetnim stepenom energetske efikasnosti, pa biste se iznenadili koliko je zapravo prva pomisao daleko od realnosti.
Upravo su montažne hale najčešće primenjivani tip industrijske montažne gradnje kod nas, i gotovo da svakog dana možete videti gde se jedan takav objekat koristi, od proizvodnih pogona, sportskih hala, poslovnih prostora, preko izložbenih prostora, skladišta i čega sve ne.
Papirologija i montažni objekti?
Zakon je na svu sreću regulisao izgradnju ovakvih objekata, pa čak i onih stambenih, pa će vam tako pre početka izgradnje biti obavezno potrebna građevinska dozvola.
Bez nje, ne pokušavajte da radite ništa, jer ćete samo imati više problema.
Osim dozvole, biće neophodno rešavanje pravnog pitanja zemljišta na kome se gradi. Ukoliko ste kupili zemljište, ili vam ga je neko ustupio, nasledili ste ga, ili ste na koji god drugi način došli do njega, pobrinite se da sve bude pravno regulisano kako ne biste kasnije imali nepredviđenih problema.
Gde se sve primenjuju industrijski montažni objekti?
Montažne objekte možete da vidite na “svakom koraku”, a ranije smo napomenuli neke od mogućih primena ovavih građevina.
Na primer, to može biti jedan proizvodni pogon nove fabrike. Može se koristiti i kao prostor za skladištenje robe i logistiku, kao sportska hala, poslovni prostor, kao zgrada jednog šoping centra, u poljoprivredi, a može biti i višenamenski objekat/hala.
Takođe, hale ne moraju biti uvek ogromne sa više stotina ili hiljada kvadrata površine. Moguće je danas pronaći na tržištu mini hale, pa ako to želite, jedan montažni objekat industrijskog tipa može biti i vaša nova radionica.
Primena je praktično neograničena.
Interesantna stvar jeste da se može napraviti zajednički presek sa montažnim objektima koji se koriste, recimo na gradilištima ili u nekim oblastima gde radno mesto tako zahteva. Tako se jedna portirska kućica ili objekat za privremeni smeštaj mogu takođe smatrati industrijskim.
Cena, održavanje, prednosti, mane, i isplativost industrijskih montažnih objekata
Cena montažnih objekata je više tip pitanja na koje će vam odgovor dati kompanija sa kojom budete pregovarali o izgradnji. Cene variraju u zavisnosti od više faktora, ali generalno, cena za halu 3*6*9 metara (visina, širina, dužina), biće oko 10000 evra.
Ovakve hale se mogu smatrati manjim, pa tako ukoliko su vaše potrebe veće, moguće je naručiti izgradnju hale od preko 100 metara dužine i više od 20 metara širine, pa i veće.
Što se tiče prednosti, glavna je relativno niska cena, a kasnije i velika isplativost usled upotrebe jednog ovakvog objekta.
Ako pogledate, cena od par hiljada do par desetina hiljada evra daleko je niža od cene koju biste morali da izdvojite za tradicionalno građeni industrijski objekat sličnog izgleda.
Osim toga, montažne hale se mogu demontirati i bukvalno preseliti na novu lokaciju.
Održavanje industrijskih montažnih objekata je prilično nisko, a trajnost je izuzetna. Osim toga, energetska efikasnost usled primene takozvanih “sendvič panela” i visoko kvalitetnih čeličnih konstrukcija je fantastična.
Na kraju, vreme koje će trebati da se izgradi jedna ovakva hala daleko je manje od onog koje bi bilo potrebno za tradicionalni zidani objekat.
Iako su prednosti koje industrijske hale donose ogromne, nije sve tako sjajno. Cena jednog objekta zavisi od cene materijala, i to je isto kao i kod industrijskih tradicionalnih objekata. Ipak, sve veća upotreba i zainteresovanost za ovaj tip objekata, može samo da dovede do rasta cena.
Druga mana jeste to što firme koje grade ovakve objekte, mogu ugraditi ponekad materijal odnosno elemente lošijeg kvaliteta. Na primer, to može biti prozor, vrata ili nešto slično, što je opet sastavni deo objekta, a zamena takvih delova može da donese dodatne troškove.
Stoga, iako je ceo proces izgradnje prilično brz, ekonomičan i po sistemu “ključ u ruke“, isplativost i energetska efikasnost jedne industrijske montažne hale velika, a održavanje nisko, jedna važna stvar koju treba razmotriti pre svega toga jeste ko vam izvodi radove.
Nešto što može delovati jeftino i izuzetno povoljno na početku, na kraju vas može koštati dosta više.
Zato, uvek pre odabira kompanije, proverite iskustva, pitajte druge ljude, proverite na internetu, uverite se da koriste materijale i elemente koji imaju sertifikate, atestirani su i u potpunosti su u skladu sa onim što vam jedna firma obećava.