Želite brzo i efikasno da očistite vaše dvorište, terase, automobile, stepenice ili nameštaj? Menjate bezbroj kofa sa vodom, provlačite crevo za vodu kroz dvorište, cedite sunđere, u nadi da ćete očistiti određenu površinu.
Sve ste pokušali, ali neke mrlje ne mogu nikako da se uklone. U tom slučaju, idealno rešenje je mašina za pranje pod pritiskom. Ona će vam pomoći da potrošite manje vremena na čišćenje. Uz to, očistiće besprekorno bilo koju površinu.
Razlike među peračima pod pritiskom
Perači pod pritiskom rade pomoću gasnog ili električnog motora. Motor napaja pumpu, koja pod pritiskom pušta veliki mlaz vode. Na taj način, mogu se očistiti razne površine i predmeti.
Perači pod pritiskom na gas mogu brzo očistiti velike površine, bez upotrebe jakih hemikalija. Čak mogu skinuti čvrstu prljavštinu, mrlje, masnoću, žvakaće gume i druge lepljive predmete. Moraju se čuvati u hladnijim prostorijama. Ukoliko se neprekidno koriste, bez gašenja za odmor, može doći do pregrevanja pumpe.
Ovaj tip perača pod pritiskom je najefikasniji u čišćenju i najskuplji među ostalima. Mana ovih uređaja je što su bučni i teški, pa je sa njima malo nezgodno raditi. Iz bezbednosnih razloga, preporučuje se upotreba čepića ili slušalica za uši, kada čistite ovim peračima.
Perači pod pritiskom sa električnim motorom su lakši za održavanje, korišćenje i čuvanje. Tiši su, manji, lakši i mnogo povoljniji od perača pod pritiskom na gas.
Njima se mogu čistiti manje površine i nameštaj. Rade pod nižim pritiskom vode, tako da ovaj tip perača ne otklanja čvrstu prljavštinu. Pored toga, ako čistite ovim peračem, biće vam potrebno duže vremena.
Perači pod pritiskom na baterije deluju kao obično baštensko crevo. Ovim peračima možete čistiti automobile, prozore i druge lakše površine.
Zbog čega se perači pod pritiskom smatraju opasnim mašinama?
Ovi uređaji za čišćenje mogu biti izuzetni opasni, zbog brzine vode koju izbacuju. Ta brzina se može kontrolisati pomoću mlaznice, koja se nalazi na vrhu cevi za pranje.
Postoje različite vrste i modeli perača pod pritiskom. Neki imaju zamenljive mlaznice, dok se kod drugih one mogu podešavati, u zavisnosti od potrebe. Podesive mlaznice su efikasnije od zamenljivih. Njih samo morate okretati, da biste podesili adekvatnu širinu i adekvatan ugao prskanja vode.
Kada se mlaznica podesi tako da ispušta najjaču snagu vode, možete izgubiti kontrolu nad peračem i doći u opasnost. Kako ne biste bili izloženi nepotrebnoj opasnosti, uvek možete postaviti širi ugao prskanja vode. Na taj način ćete postići isti rezultat, ali ćete morati da izdvojite malo više vremena za čišćenje.
Ove mašine rade sa određene udaljenosti. Kada perete određenu površinu, ne smete joj prilaziti suviše blizu, kako je ne biste oštetili. Zbog velikog pritiska vode, može se ukloniti boja sa predmeta, probušiti guma, napraviti rupa na betonu ili drvetu.
Sve perače pod pritiskom morate koristiti s oprezom. Oni deluju pod visokim pritiskom, ispuštajući snažan mlaz vode, koji vas može povrediti ili oštetiti površinu koju nameravate da čistite. Zbog toga se prethodno uverite u njihovu jačinu i bezbednost.
Kako biste se obezbedili na pravi način, možete koristiti zaštitnu opremu, kada čistite ovim mašinama. Uvek obucite dugačke pantalone i čvrstu obuću, koja vam je korisna za mokre i klizave površine. Uz pojačanu bezbednost, ne bi trebalo da bude problema sa pranjem predmeta, pomoću perača pod pritiskom.